O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kolekcja Czartoryskich własnością państwaW czwartek 29 grudnia minister kultury Piotr Gliński podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę dotyczącą zakupu dzieł sztuki z kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich. Kolekcja stała się tym samym własnością państwa.

Leonardo da Vinci, "Dama z gronostajem" | źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem” | źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Zbiór należący do książąt Czartoryskich to najcenniejsza polska kolekcja dzieł sztuki. W jej skład wchodzą między innymi „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci , „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta czy prace Augusta Renoira, a także unikatowe dokumenty i archiwalia związane z historią Polski. Kolekcja składa się z około 86 tysięcy obiektów muzealnych i prawie 250 tysięcy zbiorów bibliotecznych, gromadzonych przez ponad 200 lat. Jej wartość szacuje się na co najmniej 3 miliardy złotych. Według niektórych źródeł, wartość kolekcji to aż 10 miliardów złotych.

Rembrandt van Rijn, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", Rembrandt van Rijn, 1638

Rembrandt van Rijn, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” | Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Przeprowadzenie transakcji nie odbyło się bez przeszkód. Jak twierdzą członkowie Fundacji Książąt Czartoryskich, negocjacje w sprawie sprzedaży kolekcji odbywały się bez ich wiedzy i zgody. W ramach protestu dwóch członków zarządu Fundacji oraz trzech członków Rady Fundacji podało się do dymisji.

Według wiceministra kultury Jarosława Sellina, zakup ma na celu zabezpieczenie kolekcji przed dalszą sprzedażą i rozproszeniem. Piotr Gliński, minister kultury, poinformował, że kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich została zakupiona za 100 milionów euro. To największa transakcja na rynku sztuki z udziałem państwa w historii powojennej Polski.

Na podstawie materiałów PAP i Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »