O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Od 19 maja ,,Dama z gronostajem” prezentowana będzie w Gmachu Głównym MNK„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jeden z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów od 19 maja będzie prezentowany w Gmachu Głównym MNK.

Od 29 grudnia 2016 roku „Dama z gronostajem” jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Arcydzieło namalował 38-letni Leonardo w roku 1490 w Mediolanie. Obraz przedstawia dziewczynę trzymającą na lewej ręce białe zwierzątko, gronostaja (odmianę łasicy), a prawą – głaszczącą jego futerko. Kupił go około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Izabela umieściła go w 1809 roku w Domku Gotyckim – jednym z dwóch budynków nowootwartego, pierwszego na polskich ziemiach muzeum „narodowego” w Puławach.

Leonardo da Vinci, "Dama z gronostajem" | źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem” | źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie

Dziewczyna ukazana na portrecie to Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu Lodovica Sforzy, zwanego Maurem. Obraz jest alegorią miłości ich obojga, a gronostaj (po włosku ermellino) na ręku dziewczyny jest ich emblematem. Po tym, jak Sforza w 1488 roku przyjął od Ferdynanda Aragońskiego, króla Neapolu, „Order gronostaja”, nazywano go „Ermellino Bianco” („Białym gronostajem”). Od nazwy łasicy i gronostaja ( po grecku „galee”) pochodzą też dwie pierwsze sylaby nazwiska Cecylii. Podobno ją także nazywano „Ermelliną”. Zatem zwierzątko to także kryptonim obojga kochanków.
/źródło: mnk.pl

Przeczytaj więcej o Damie z gronostajem »Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »