O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Cichy Memoriał”. Arkadiusz Andrejkow i podkarpackie muraleArkadiusz Andrejkow został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla sanockiego artysty jest to wyróżnienie. Tak artysta opowiada o swoim projekcie…

Cichy Memoriał

Przedsięwzięcie „Cichy Memoriał” będzie polegać na wykonaniu murali w ok. 7 miejscowościach Podkarpacia. Podłożem, na którym powstaną dzieła będą stare i zniszczone drewniane budynki typu: stodoły, szopy i drewniane drzwi. Inspiracją do planowanych murali staną się stare stare fotografie rodzinne.

Arkadiusz Andrejkow mural

Głównym założeniem projektu jest to, aby obraz wykonany na ścianie w znacznym stopniu był inspirowany starą fotografią, która pochodzi z miejscowości, w której przebiega realizacja. Istotne podczas doboru zdjęć będzie także, aby były to zdjęcia rodzinne, ukazujące co najmniej dwa pokolenia.

Arkadiusz Andrejkow mural

Obrazy będą malowane, tak aby nie ingerowały zanadto w budynek oraz otoczenie. Surowe podłoże ściany, będzie stanowić naturalne tło dla postaci, a sami bohaterowie zostaną malowani w sposób subtelny i częściowo transparentny, aby oddać klimat starej fotografii. Do każdej realizacji będę dobierał odpowiednie kolory, które będą jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami koloru danej ściany, tak aby całość była utrzymana w jednej tonacji a postacie -w pewien sposób- „wychodziły” ze ściany. Wykonanie murali będzie się odbywać za pomocą profesjonalnych olejnych farb w sprayu, przeznaczonych do murali oraz farb fasadowych przy użyciu pędzli oraz wałków.

Projekt będzie przenoszony na ścianę metodą siatki kwadratów, w niektórych przypadkach za pomocą rzutnika cyfrowego. Wysokość ścian będzie wynosić w okolicach 4-8 metrów, ze względu na to będę pracował na niewielkich rusztowaniach oraz drabinach, które będę organizował w danych miejscowościach. Każda realizacja będzie dokumentowana zdjęciami oraz w niektórych przypadkach materiałem filmowym lub animacją poklatkową. Efektem końcowym oprócz samych murali będzie ok. 40-50 stronicowy katalog wydany w nakładzie ok. 300 sztuk, prezentujący wszystkie zrealizowane murale oraz proces ich powstawania.

Więcej informacji >>

One thought on “„Cichy Memoriał”. Arkadiusz Andrejkow i podkarpackie murale

  1. Z szacunkiem i lekkością… Taką sztukę cenimy najbardziej. Dziękujemy za ten artykuł :-).

    Pierwsza szkolna gazeta o sztuce Sztuka Puka: sztukawychodzizcienia.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »