O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Premiera książki Bożeny Fabiani: „Biblia w malarstwie” (PWN)Miło nam poinformować, że Portal NiezlaSztuka.net objął patronatem książkę Bożeny Fabiani Biblia w malarstwie, która ukaże się niebawem nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN! To piękne, albumowe wydanie dostarczy czytelnikom wielu pozytywnych wrażeń estetycznych, a także – co gwarantuje nazwisko doktor Fabiani – solidną porcję wiedzy na temat historii sztuki. Gorąco polecamy tę lekturę wszystkim miłośnikom malarstwa, a także pasjonatom tematyki biblijnej. Żywy język, jakim pisze autorka z pewnością przypadnie do gustu także młodszym czytelnikom.

Bożena Fabiani Biblia w malarstwie PWN

Bożena Fabiani Biblia w malarstwie, Wydawnictwo PWN 2017

Tym razem, Bożena Fabiani prowadzi nas przez wyboiste ścieżki Starego i Nowego Testamentu. W pięknej albumowej oprawie otrzymujemy bogactwo doznań estetycznych oraz olbrzymią dawkę wiedzy. Książka z barwnymi reprodukcjami, wydana na wysokim jakościowo papierze, w twardej oprawie będzie pięknym prezentem dla wszystkich miłośników sztuki. Stary Testament zawiera opowieści najróżniejsze: zadziwiające, niezrozumiałe, wzniosłe i okrutne, tętniące życiem i emocjami – i wszystko to autorka obserwuje na obrazach, tropiąc przy tym realia związane zarówno z epoką żydowskich patriarchów i królów, jak i z czasami artystów podejmujących tematy biblijne.

Przygląda się, jak w ciągu wieków radzono sobie z trudnościami w wyobrażeniu człowieka i żywiołów, powietrza, światła, wody, jak ukazywano potężne emocje bohaterów biblijnych, zwłaszcza te najgroźniejsze – nienawiść, mściwość, zawiść. Autorka ściśle powiązuje historię z obrazem, wyjaśnia jego treść, pokazuje podejście malarza do tematu – tak różne w zależności od epoki oraz indywidualnych cech artysty.

Giovanni Bellini Prezentacja w świątyni

Giovanni Bellini Prezentacja w świątyni | 1460, Fondazione Querini Stampalia, Wenecja

Bożena Fabiani przybliża i objaśnia również malarstwo, którego źródłem stał się Nowy Testament. Przyjmuje układ chronologiczny, zgodny z opowieścią o życiu Jezusa. Wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, zarówno w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne.

Pisząc o sztuce, która wyrosła na glebie słowa pisanego, Bożena Fabiani utrzymuje równowagę słowa i obrazu. Każdy rozdział składa się z przeplatających się dwóch elementów – krótkiego streszczenia tekstu, który malarz miał za zadanie zilustrować (autorka cytuje przy tym tekst biblijny) oraz z obrazów, którym towarzyszy opis, a nierzadko także dygresyjna informacja o malarzu. Autorka wzbogaca narrację o wiersze inspirowane Ewangelią. Książka jest skierowana do wszystkich tych, których interesuje malarstwo, a zwłaszcza dzieła inspirowane tematyką biblijną. To również publikacja dla osób poszukujących eleganckiej książki prezentowej.

To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki, pisana przez panią doktor Fabiani z zamysłem, by publikacja trafiła także do rąk młodych odbiorców.


O autorce

Bożena Fabiani – absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1963), doktor nauk humanistycznych (1974), długoletni wykładowca historii kultury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975–2005), historyk, pisarka, poetka, pedagog, nauczyciel akademicki, tłumaczka i popularyzatorka wiedzy o sztuce. Autorka książek historycznych, artykułów naukowych i popularno naukowych oraz utworów poetyckich. W kręgu jej zainteresowań znajdują się: kultura i sztuka baroku, dzieje chrześcijańskiego Rzymu, kultura staropolska oraz biografie najbardziej znanych artystów.

Od 2000 roku popularyzuje zagadnienia z zakresu historii sztuki na antenie 2 Programu Polskiego Radia w audycji Ewy Prządki „W stronę sztuki”. Wygłosiła wtedy około 300 gawęd. Część z nich – przejrzana i rozszerzona – znalazła się w serii książek „Gawędy o sztuce”.


Biblia w malarstwie
Wydawnictwo PWN
Autor: Bożena Fabiani
Album A4, oprawa twarda, 402 str.
Cena: 89 zł
ISBN: 978-83-01-19436-9
Premiera: 21-08-2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »